Skip to content
Blog Milyen műkörmös lámpát válasszak?

Milyen műkörmös lámpát válasszak?

  • by

A technikai fejlődés miatt manapság egyre nagyobb dilemma lett, hogy ki milyen lámpát használjon munkája során.

Ez a bejegyzés remélhetőleg arra lesz jó, hogy el tudj igazodni a lámpák rengetegében.

A műkörmös alapanyagok (zselék, géllakkok, uv porcelánok) úgy lettek kifejlesztve, hogy az anyag polimerizációjához (kötéséhez) szükséges katalizátor az UV fény legyen. Pontosabban az UV-A fény.

Ahhoz, hogy megértsük a lámpák működését, beszéljünk kicsit az uv fényről.

Az ibolyántúli, ultraibolya vagy ultraviola sugárzás (röviden UV-sugárzás) a látható fénynél (400-780 nm) kisebb, de a röntgensugárzásnál (0,01–100 nm) nagyobb hullámhosszúságú; a 200–400 nanométeres tartományba eső elektromágneses sugárzás. A szó eredete, hogy a legkisebb hullámhosszúságú, de még látható fény színe az ibolya (latinul: viola). Tehát az ennél nagyobb, ezen túli frekvenciájú rezgés (hullámhosszúságban ez alatti) az ibolyántúli sugárzás.

Az uv tartományom belül többféle spektrumot különböztetünk meg:

UV-A (315–400 nm)

a földfelszínre beeső sugárzás legnagyobb része. A többi UV-sugárzáshoz hasonlóan károsítja a kollagénrostokat, hozzájárulva így a bőr öregedéséhez. Roncsolja a bőrben levő A-vitamint is. Korábban kevésbé veszélyesnek tartották, de közvetve képes károsítani a DNS-t reaktív gyökök létrehozásával, így a bőrrák kialakulásában is szerepet játszhat. A bőr barnulását csak ideiglenesen, a melanin oxidálásával idézi elő.

UV-B (280–315 nm)

a Napból érkező sugárzás nagy részét elnyeli a Föld ózonrétege. Jótékony hatású az emberi szervezetre, mert elősegíti a csontképződést (D-vitamin-képződést), aminek hiányában angolkór lép fel. Közvetlenül károsíthatja a DNS-t (a DNS-molekulát gerjeszti, ennek hatására a molekula kémiai kötései átrendeződnek, a szomszédos citozin-bázisok dimerizálódnak), így bőrrákot okozhat. Az erős napsugárzás a szemet is károsíthatja. A szervezet ez ellen védekezik melanin-pigment termelésével, ami a bőr barnulását eredményezi. A melanin UV-A és UV-B tartományban is elnyeli és ártalmatlan hővé alakítja a sugárzást. A napvédő faktor csak az UV-B sugárzás elnyelését mutatja, mivel az UV-A gyakorlatilag nem okoz barnulást.

UV-C (100–280 nm)

teljesen elnyeli a földi légkör, csak az űrbe kilépő embereknek kell az UV-C elleni védelmet biztosítani. Baktériumölő, sterilizálásra használják.

A műkörmös lámpák szempontjából fontos tudni, hogy a zselék egy bizonyos fénytartományon belül kötnek meg az uv spektrumon belül.  A régi, csöves uv lámpákkal egyszerű volt a dolgunk, mert az összes anyag megkötött bennük. A csövek számától függően, létezik 6, 7, 9, 18, 36, 54 W-os kivitel. A teljesítményük viszont egyezik, hiszen az nem adható össze. A csövek elhelyezkedése és a benne található tükör biztosítja, hogy a felületet minden szögből érje a fény.

Kezdetben 6-7 wattos, egy csöves lámpák voltak, aztán a technika fejlődésével jött a többi, 2, 4, 6 csővel rendelkező lámpák. Az idők során legjobban a 4×9 wattos uv lámpák terjedtek el. Ebben kötött meg leggyorsabban az anyag, és az anyagok fejlesztése is erre a lámpára lett optimalizálva.  Az élettartamuk hozzávetőlegesen 450-500 üzemóra. Sugárzásuk mértéke ~360 nanométer. Több energiát használnak, mint ledes társaik.  Ám jó hír, hogy már létezik olyan cső, ami led, de a foglalata behelyezhető a hagyományos uv lámpába is, ezzel „ledesíteni” tudjuk a hagyományos UV lámpánkat. Hogy ez miért is jó? Csökken a lámpa fogyasztása, csökken a kötési idő, a csövek élettartama pedig jóval hosszabb, kb tízszerese a hagyományos UV csövekének.

De a technika fejlődik, megjelentek a piacon a műkörmös lámpák új generációja, a ccfl lámpa:

(Cold Cathode Fluorescent Lamp) hidegkatódos fénycső.

Ezek a lámpák egy spirálcsővel (plusz a régebbi fajta led diódákkal) vannak ellátva, ami a legújabb fejlesztés a piacon, viszont az LCD tv-kben és a laptopokban már évek óta megtalálható. Mindenféle alapanyag megköt alatta, mivel a hullámhossz tartománya megegyezik a hagyományos UV csövekével. A különbség annyi, hogy ez nem melegszik, energiatakarékos és leddel párosítva gyors kötést tesz lehetővé. Ezek az úgynevezett CCFL+LED lámpák. Élettartamuk hozzávetőleg 30.000 üzemóra. Használatukról fontos megemlíteni, hogy a használat kezdetén 1 percre van szükség a megfelelő sugárzás eléréséhez.

A led lámpa

viszonylag egy új technika a piacon.  Mivel ebből van a legtöbb félreértés, tegyük tisztába.  A led az nem a fény fajtája, hanem a fényforrásé. A ledes műkörmös lámpák ugyan úgy uv fényt sugároznak, mint a csővel üzemelő lámpák. 
A LED azt jelenti, hogy fénykibocsátó dióda. Egy olyan félvezető eszköz, amely elektromosság hatására világít. A kibocsátott fény típusának vonatkozásában fontos megjegyeznünk, hogy a műkörmös iparban használatosak az UV-A skálában megtalálható fényeket sugározzák, hiszen csak az UV-A fény képes megköttetni a műköröm építő zseléket.

Az UV-A

fényt kibocsátó LED lámpák különböznek egymástól az UV-A kimenetben és a kibocsátott fény hullámhossz terjedelmében is. Ezzel magyarázható az, hogy a különböző körömépítő anyaghoz speciálisan vannak kifejlesztve az azt megkötő LED lámpák. Az alapanyagok nem feltétlenül köttethetőek tetszőleges UV fényt kibocsájtó lámpában, a kötési teljesítmény csökkenésének kockázata nélkül.

Mivel az UV lámpák által kibocsátott hullámhossz skálája, és intenzitása eltérő lehet, ezért a körömépítő anyagok tartóssága jelentősen különbözhet, ha különböző lámpákat használunk. A műkörmös ipar sokféle LED lámpát ismer, a legtöbbjük különféle hullámhosszon lévő fényt generál, csakúgy, mint különféle intenzitást – ami az egyes hullámhosszokhoz tartozik. Tévedés azt hinni, hogy minden LED lámpa, minden típusú körömépítő anyaghoz használható.

De, és ezt tudni kell, manapság már a piacon kapható LED lámpák olyanok, hogy a napsugárzás uv tartományában szórják a fényt, tehát minden anyag megköt bennük. Köszönhetően a technika fejlődésének, megoldottá vált, hogy egy leden belül több fénytartományt tudjanak realizálni. Ezért nem kell aggódni többet azon, hogy vajon az anyagaink kötnek-e ledben.

Tehát, amíg régebben ügyelni kellett arra, hogy vajon jó-e az anyagunk a lámpához, ma már ezt a gondot levették a vállunkról. Ezeket a lámpákat SUN-Lednek hívják, sugárzási tartománya 365 nm + 405 nm.

A LED-ek előnye, hogy a kimeneti fény előállításához alacsony áramerősséget és feszültséget igényelnek, kicsi a fogyasztásuk,  nagy a kapcsolási sebességük, kis helyen elférnek, ütésállók és nagy az élettartamuk.

Ezek az innovatív lámpák a legmodernebb LED technológiával készültek, mely technológia garanciát biztosít az izzók élettartamára,  valamint a szem számára kíméletesebb fényt bocsát ki, mert a tartománya közelebb áll a napfényhez. Az izzók optimális elhelyezkedésének köszönhetően pedig nincs a lámpában holttér, nem szükséges a tükör a lámpába.  A még energiatakarékosabb használatot a lámpákba épített szenzorok is biztosítják, az izzók ugyanis mozgás hatására lépnek működésbe. Nem elhanyagolható előnye az sem, hogy formatervezett külseje emeli a szalonod fényét.

mukormos lampa